Čaj

Skladování čaje

Skladování čaje je důležité jak ze strany prodejce, tak ze strany zákazníka.

Prodejce, pokud chce nabízet opravdu prvotřídní čaj, musí splňovat určitá pravidla pro uchovávání čajových lístků. V praxi se nejlépe osvědčují tmavé prachovnice, které chrání čaj jak před slunečními paprsky, tak před okolními pachy, které by mohly čaj poškodit. Zabraňuje také přístupu vhlkosti. V menších dávkách lze čaj skladovat i ve vakuově balených sáčcích.

Zákazník, který chce, aby mu čaj udržel požadovanou chuť, aroma a další vlastnosti, musí také dodržet určitá pravidla pro uchování čaje. Papírové sáčky, které většinou dostanete od prodejce nejsou vhodné k delšímu uchovávání, slouží pouze pro přenos čaje. Kovové líbivé dózy jsou sice na pohled velice hezké, avšak díky netěsnosti záhybů v nich můžeme uchovávat pouze čaj nižších tříd. Ideální pro uchovávání čaje jsou zipové aluminiové sáčky, skleněné dózy (nejlépe s těsnícím plastem v hrdle nádoby), nebo prachovnice (nejlépe tmavé, světlé je lepší dát do šuflete, nebo něčím obalit). U všech zakoupených sáčků a nádob ověříme, zda nejsou po ničem agresivním cítit.

Tyto pokyny platí pro čaje typu oolong, černé, zelené, červené, bílé a žluté čaje. Čaje s označením Pu-erh mají svá specifika i ve skladování. Potřebují přístup vzduchu, aby mohly dále dozrávat. Ideální je speciální přihrátka pro tento čaj. V místnosti by měla být i větší vlhkost (pokud se vám nechce investovat do zvhčovače vduchu, stačí přehodit přes topení mokrý hadr). Zásadně dohromady neskladovat shu (tmavý) Pu-erh a sheng (zelený) Puerh. Tyto čaje skladujeme volně, tedy neuzavíráme do žádných dóz, ani plechovek, necháme je pouze v originálním (papírovém, hedvábném) obalu.

Další články:

Dračí studna od Západního jezera má kladný vliv na zdraví.

Rostlina čajovník roste v paletě variet.

Žlutý čaj je čínská specialita.

Hodnocení čaje a jeho třídy.

Japonský čajový obřad čanoju, hostitel má jako obvykle za pasem zastrčenou hedvábnou utěrku.

Čajový obřad Gong Fu Cha, prostě něco dělat dobře.

Čaj

Čaj je nápoj umikátní lahodné chuti a vůně.