Čaj

Bílý čaj Bai Mu Dan (Bílá pivoňka)

Bai Mu Dan, jehož jméno znamená v češtině Bílá pivoňka, je klasický bílý čaj, který pochází z jihovýchodní pobřežní provincie Fujian v Číně.

Bílý čaj Bai Mu Dan
Bílý čaj Bai Mu Dan (Bílá pivoňka)

Bai Mu Dan je proslavený bílý čaj velmi ušlechtilé jemné květinové chuti, dlouhotrvající dochuti a dobrého povzbuzujícího účinku. Vysoké detoxikační schopnosti činí tento čaj jedním z nejzdravějších čajů vůbec. Z vynikajícího čaje Bílá pivoňka je možno připravit až tři nálevy.

Kromě drobných ochmýřených výhonků, připomínajících malé bílé kvítky, obsahuje i jeden nebo dva nezavinuté stříbrnozelené lístky. Nálev čaje Bai Mu Dan je zelenavý až medově zbarvený s velmi jemnou, lehce nasládlou chutí a dlouhým, jemně nahořklým chuťovým dozvukem. Vůně je květinově něžná, připomínající vůni pivoňky. Lepší druhy Bai Mu Dan patří k císařským čajům, u kterých se při sběru a zpracovávání už po tisíciletí zachovávají přísná pravidla.

Známkou vysoké kvality čaje Bai Mu Dan je přirozený tvar listů, hluboká, lesklá šedozelená barva a velký podíl "bai hao" - bílých chloupků (z tipsů).

Čaj

Při výrobě čaje Bai Mu Dan se používají osrůdy Dai Bai. V severním Fujianu se pěstuje Zhenghe Dai Bai, ve východním Fujianu se používá kultivar Fuding Dai Bai.

Gushan Baiyun je kvalitní Bai Mu Dan, pocházející z buddhistického kláštera na hoře Drum v provincii Fujian. Tento čaj má ořechovou vůni.


Yin.cz, tyto stránky popuisují výrobu, přípravu a pití čaje.