Čaj

Darjeeling Tea

Darjeeling, pro mnohé je to jen čaj. Ale z jaké země pochází a jaké máme druhy?

Čaje s označením Darjeeling pochází z oblasti Darjeeling v západním Bengálsku v Indii. Zcela typické jsou pro tyto lokality černé čaje, avšak dělají se tu pokusy a vzorky zelených čajů a čajů typu oolong. Pěstuje se tu čajovník typu Camellia sinensis assamica. Roku 1841 začal s pěstováním brit Dr. Campbell. Od té doby se čajový průmysl v Indii rozrostl a nyní je jedním z hlavních zemí produkujících černý čaj. Ročně se zde sklidí 10 000 tun čaje. Většina však přijde do čajových směsí jako drť.

First Flush (první sběr) je sklizeň v půlce Března kdy začínají první jarní deště. Čaj z této sklizně je nejdražší, protože je velmi jemný s nádechem jarní chuťi. - In Between (sběr mezi) tento sběr probíhá mezi prvním a druhým sběrem. Není veřejnosti znám, protože se čaj z této sklizně používá do směsí. - Second Flush (druhý sběr) je sklizeň z Června. Čaj z této sklizně je odlišný oproti prvnímu sběru - má plné tělo, muskatelové aroma a silnější květinovou chuť. - Monzunový sběr - Sběr v období dešťů mezi druhým a podzimním sběrem. Chuť je slabší, čaj bývá více oxidovaný, a je prodáván za nejnižší ceny. Slouží hlavně pro export a k výrobě Masaly (viz. sekce nečaje). - Autumnal Flush (podzimní sběr) je sklizeň z pozdimu po období dešťů. Chuť je slabší, avšak silná, velmi tmavý nálev, snese méně nálevů, ale cena je nízká.

Třídy produkovaných čajů Darjeeling
- SFTGFOP: Super Fine Tippy Golden Flowery Orange (obsahuje hodně tipsů - nejvyšší možná třída).
- FTGFOP: Fine Tippy Golden Flowery Orange Pekoe.
- TGFOP: Tippy Golden Flowery Orange Pekoe.
- FTGBOP: Fine Tippy Golden Broken Orange Pekoe.
- TGBOP: Tippy Golden Broken Orange Pekoe.
- FBOP: Flowery Broken Orange Pekoe.
- BOP: Broken Orange Pekoe.
- GFOF: Golden Flowery Orange Fannings.
- GOF: Golden Orange Fannings.
- D: Dust (čajový prach).

Zahrady
V Darjeelingu je mnoho více či méně známích čajových zahrad. Zde je jejich výpis:
Ambootia, Arya, Avongrove, Badamtam, Balasun, Bannockburn, Barnesbeg, Castleton, Chamong, Chongtong, D'alrus, Gielle, Giddapahar, Ging, Glenburn, Goomtee, Gopaldhara, Glenburn, Happy Valley, Hilton, Jogmaya, Jungpana, Kaley Valley, Kanchan View, Lingia, Longview, Makaibari, Margaret's Hope, Mim, Moondakotee, Mission Hill, Nagri, Namring, Orange Valley, Puttabong, Peshoke, Phoobsering, Phuguri, Poobong, Potong, Princeton, Pussimbing, Ringtong, Risheehat, Rohini, Runglee Rungliot, Samabeong, Seeyok, Selimbong, Singbulli, Singell, Singla Tea Estate, Soom, Soureni, Snowview, Steinthal, Sungma, Takdah, Teesta Valley, Thurbo, Tindharia, Tongsong Dtriah, Tumsong, Upper Fagu, Vah Tukvar.

Další články:

Genmaicha vzniká smícháním čaje Sencha s praženou rýží.

Gyokuro se umisťuje pravidelně na nejvyšších příčkách.

Pu erh z malých vesnic s rodinnou recepturou bývá ten nejzajímavější ve své kategorii.

Bancha obsahuje velké množství minerálních látek.

Množství kávy na den, kolik jí vypít.

Hojicha vzniká pražením řapíků.

Čaj

Čaj je nápoj umikátní lahodné chuti a vůně.