Čaj

Amerika vstupuje na čajové trhy

První tři američtí milionáři, T. H. Perkins z Bostonu, Stephen Girard z Philadelphie a John Jacob Astor z New Yorku vidělali své jmění na obchodech s čajem. Když v roce 1789 skončila americká revoluce, vstoupila Amerika do přímého obchodu s Čínou. Nové rychlé a lehké americké čajové klipry, vytvořené přímo pro dovoz čaje, daleko předčily staré, těžké univerzální nákladní lodě, kterým se přezdívalo "čajové vagóny", které do té doby vládly obchodu s čajem. To donutilo Brity zdokonalit svou flotilu, což se projevilo i ve válce v roce 1812.

Nové americké lodě ustavily rychlostní rekordy, z nichž mnohé platí dodnes. John Jacob Astor začal obchodovat s čajem kolem roku 1800. Jeho politikou bylo to, že trval na minimálním zisku z jedné transakce ve výši 50% a často jeho zisko dosahoval i 100%. Stephen Girard z Philadelphie byl znám jako "galantní obchodník s čajem". Jeho obrovské půjčky mladé a slabé americké vládě umožnily přezbrojení armády a vítězství ve válce v roce 1812. Sirotčince, které založil, dodnes dělají čest jeho jménu. Thomas Perkins patřil k jedné z nejstarších a nejváženějších bostonských rodin. Jeho rodina se odjakživa věnovala námořnímu obchodu. Váha jeho jména a dobré vztahy k obchodníkům z Číny mu umožňovaly často uzavírat obchody s velmi vzdálenými přístavy bez jediné psané dohody či smlouvy. Jeho slovo a jeho podání ruky bylo dostačují. Tak bylo ceněno jeho jméno v Číně.

Je pouze ke cti všem těmto pánům, že za své obchody nikdy neplatili opiem. Pouze technická dokonalost lodí a to, že američané platili zlatem, zničilo nakonec britský monopol na obchod s čajem.

Další články:

Bostonské pití čaje bylo předehrou americké revoluce.

Dračí studna od Západního jezera má kladný vliv na zdraví.

Qimen Hongcha vyniká kvalitou.

Pidgin English přinesl mnoho nových slov.

Anglický odpolední čaj doplňovala vždy konverzace.

Kávu si při dietě můžete dopřát, obsahuje minimální množství energie.

Čaj

Čaj je nápoj umikátní lahodné chuti a vůně.