Čaj

Dračí studna od Západního jezera je jeden z nejlepších čínských zelených čajů

Čaj dračí studna od Západního jezera, který představuje jeden z nejlepších čajů Číny, je mezi čínskými i zahraničními znalci velmi oblíben především díky své charakteristické vůni a nasládlé chuti. Po vzniku ČLR pak čaj dračí studna od Západního jezera plní roli vzácného dárku pro významné hosty při diplomatických jednáních. Proto je tento čaj považován za mírového a přátelského velvyslance.

Obecnou oblibu čaje dračí studna od Západního jezera zdůvodnil Yu Jizhong(Jü Ťi-čung), šéf institutu pro výzkumu čaje při Akademii zemědělských věd města Hangzhou (Chang-čou) čtyřmi faktory: Za prvé dobré přírodní prostředí v oblasti Západního jezera. Plocha místních čajových plantáží není moc velká a většina čajových plantáží se nachází v podhůří nebo na svahu. Za druhé, podle výsledků laboratorních testů jsou místní půdy v oblasti Západního jezera zvláště vhodné pro pěstování čaje. Za třetí, druh čajovníku dračí studna je velmi kvalitní. Vůně i chuť čaje dračí studna jsou excelentní. A čtvrtý bod spočívá ve výrobě čaje dračí studna od Západního jezera. Jde o tradiční postup, díky tomuto kroku byly narušeny buňky čaje, což umožňuje plné projevení aroma.

Čaj dračí studna od Západního jezera patří mezi zelené čaje, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví, což odpovídá snaze lidí o zdravější život v moderní době. O jeho mimořádných vlastnostech se někdy hovoří jako o dvou zázracích. Těmi jsou myšleny zaprvé jeho hlavní komponenty, kterými jsou polyfenoly a aminokyseliny. Polyfenoly napomáhají trávení, což prospívá zdraví. Vedle toho mají čajové polyfenoly také antioxidační účinky.

Nejvhodnější čas pro sběr čaje nastává v době od března do dubna před svátkem Qingming (Svátek čistoty a jasu), kdy je růst čajovníku méně ovlivněn rostlinnými škůdci či jinými nemocemi a proto je ze sklizených lístků možno vyrobit nejlepší čaj. Avšak malý výnos zároveň stojí za vysokou cenou tohoto čaje. Druhým vhodným obdobím pro sklízeneň čaje je doba před Guyu (Ku-jü), které bývá v závislosti na čínském lunárním kalendaři přibližně v dubnu. Čaje sklízené při této době mají bohaté inkluze, které umožňují čerstvou a hustou chuť.

Se zvyšováním životní úrovně Číňanů, se zároveň zvyšují i jejich požadavky na kvalitu čaje. V současné době je nejoblíbenější originální čaj dračí studna. Doktor Yu uvedl, že dračí studna od Západního jezera je nejznámější mezi třemi výrobními oblastmi, kterými jsou oblast Západního jezera, Qiantang a Yuezhou (Čchien-tchang a Jüe-čou).

V roce 2001 vydaly místní úřady města Hangzhou nařízení na ochranu základny pěstování čaje dračí studna od Západního jezera, aby bylo lépe zachováno přírodní prostředí v této oblasti. Toto nařízení zřizuje ochranné zóny první a druhé třídy. Celková plocha čajových plantáží, které se zákonná ochrana týká, činí 1391,7 hektarů.

Další články:

Zelený čaj Matcha obsahuje antioxidanty, které mají příznivý vliv na zdraví.

Čaj jako vrcholek hory za svítání - degustace čaje a vína mají společného víc, než se první pohled zdá.

Nejsevernější místo, na kterém se pěstuje čaj, leží v Rusku v blízkosti města Soči.

Čaj i kávu si při dietě můžete dopřát, protože tělu dodají jen minimální množství energie.

Éra levného čaje končí, důvodem je rostoucí blahobyt Asie, která zvedá ceny.

Qimen Hongcha je nejznámější a nejkvalitnější čínský černý čaj.

Čaj

Dračí studna od Západního jezera je jeden z nejlepších čínských zelených čajů.

Qingming - Čching ming (Svátek čistoty a jasu) je svátkem předků.


Yin.cz, tyto stránky popuisují výrobu, přípravu a pití čaje.