Čaj

Černý čaj bystří ducha

Černý čaj bystří ducha, rozveseluje mysl, obměkčuje srdce, usnadňuje chápání, zabraňuje spánku a občerstvuje tělo. Obsahuje vleklé množství různých látek, které ovlivňují jeho vůni, chuť, barvu i působení na lidský organismus. Mezi nejvýznamnější patří kofein, který je v čaji zastoupen v průměru 4% (v souvislosti s čajem se nazývá též tein). Další důležitou látkou jsou třísloviny, které dávají čaji jeho typickou lehce svíravou a natrpklou chuť. Z vitamínů skupiny B je zde obsažen ve vodě rozpustný B1. Působí jako nervový vitamín důležitý hlavně při duševní práci. Vitamín P přispívá k hromadění kyseliny askorbové, tedy vitamínu C. Čaj obsahuje také fluor a některé další prvky a minerální látky (např. draslík).

Éterické oleje vytváří speciální vůni čaje a jeho specifické aroma. Až dosud bylo v čaji objeveno 23 různých aromatických látek. Spolu s chlorofylem přispívají ke zklidnění nervů, napomáhají přenosu kyslíku do tělesných orgánů, stimulují duševní činnost i funkci dýchacího ústrojí.

Účinek černého čaje je dán způsobem jeho přípravy. Jestliže jsou čajové lístky luhovány pouze 2-3 minuty, do nálevu se uvolní kofein, který rovnoměrně povzbuzuje činnost mozku, nezatěžuje srdce a krevní oběh. Jeho účinnek odeznívá pomalu. Působení kofeinu v čaji je jiné z toho důvodu, že se částečně váže na třísloviny (kofein v kávě naopak rozpumpuje srdce působí krátce). Pokud je černý čaj luhován 5 minut (déle se nedoporučuje) uvolní se zároveň třísloviny, které povzbudivý účinek kofeinu tlumí. Podporují činnost strávicího ústrojí, uklidňují žaludek a střeva, blahodárně ovlivňují činnost cév. Jsou schopny vázat a odvádět z organismu zplodiny.

Další články:

Příprava zeleného čaje je o něco složitější.

Příprava černého čaje pro více nálevů.

Čajový obřad Gong Fu Cha připraví mnoho nálevů.

Příprava čaje pu-erh zeleného nebo černého.

Mletí kávy třemi základními způsoby.

Pozitivní účinky čaje na zdraví mohou chránit.

Čaj

Čaj je nápoj umikátní lahodné chuti a vůně.