Čaj

Čaj jako vrcholek hory za svítání

Když ochutná čaj Číňan, popíše ho jako vrcholek hory za svítání. Japonec vystihne jeho vlastnosti tím, že mu dá místo v každodenním rituálu. Lidé odjinud si ale podle takového popisu čaj nevyberou. "Čaj sice není tak aromatický jako víno, vinařský slovník se na něj ale hodí," říká degustátor Edwin Soon.

Degustace čaje a vína mají společného víc, než by se možná na první pohled zdálo. Degustátor původem ze Singapuru se zabývá vínem a také čajem. A pro popis chuti čaje používá podobné termíny, jako pro popis vína.

Jak Evropa a Amerika propadají vášni pro kvalitní čaj, potřeba slovníku, který by dokázal pro znalce popsat rozdíly v chuti jednotlivých čajových nálevů, je podle něj stále více cítit. Tradiční čajové země mají samozřejmě své způsoby, jak vyjádřit, co jim na čaji chutná.

Například čínští znalci čaje mluví o pocitu místa, který z čaje člověk má. Když pijí čaj, který chutná jako vrcholek hory hledící k východu, po takovém popisu zůstane pocit čisté vody, vůně horského vzduchu. Porozumění takovému popisu však předpokládá velkou dávku představivosti. Japonci zase odlišují čaje podle toho, jaké místo mají v denním rituálu. Jsou čaje, které jsou vhodné k servírování k jídlu, čaje pro odpolední odpočinek, čaje vhodné pro jarní nebo zimní sezonu. Přitom Číňané umí čaje oceňovat podobně jako Evropan ocení dobré víno.

Přes to, že mají země Asie staletími rozvinutou metodu, jak čaj degustovat a popisovat, pro západní svět se nehodí. Slovník, který pojmenovává čaj podobným způsobem jako víno, je pro západního člověka pochopitelnější než čínský nebo japonský přístup, které jsou natolik vázány na kulturu těchto tradičních čajových zemí, že jim člověk odjinud jen obtížně cele porozumí.

Čaj může mít květinové aroma, může být elegantní nebo naopak dřevnatý. Může mít dlouhou dochuť, nebo vymizí z úst hned poté, co ho polknete. Dá se popsat rozdíl mezi špatným a dobrým čajem? „Špatné čaje nejsou v chuti vyvážené. Někdy jsou příliš hořké, v chuti až sprosté. Dobré čaje jsou hladké.

Zdroj: Čaj jako vrcholek hory za svítání. I tak se dá popisovat, jak chutná čaj, říká degustátor .

Další články:

Zelený čaj Matcha obsahuje antioxidanty, které příznivě působí na zdraví.

Nejsevernější místo, na kterém se pěstuje čaj, leží v Rusku poblíž města Soči.

Čaj i kávu si při dietě můžete dopřát, obsahují minimum energie.

Qimen Hongcha je nejznámější a nejkvalitnější čínský černý čaj.

Čaj

Čaj jako vrcholek hory za svítání.


Yin.cz, tyto stránky popuisují výrobu, přípravu a pití čaje.