Čaj

Skladování Pu erh

Pu erh
Pu erh skladujeme volně v místě kde nejsou žádné aromatické prvky.

Pu erh skladujeme volně na místě kde nejsou žádné aromatické agresivní prvky. Čaj musí mít potenciál ke zhodnocování - tedy ke zrání. Zrání je ve skutečnosti velmi pomalou fermentací, k níž čaj využívá vody a kyslíku obsažených ve vzduchu. Jsou dva typy skladování:

Dry Storage - suché skladování
Suché skladování má dlouho historii, nicméně v 20. století se popularita suchého skladování ztrácela. Od vlny obchodních metod v roce 1950 se suché skladování Pu-erhu téměr vytratilo a bylo možno sehnat pouze druhý typ skladování - wet storage (mokré skladování). Stará verze skladování však zůstala mezi znalci čaje a u malých pěstitelů. Situace, která nastala roku 1950 byla zapříčiněná hlavně tím, že zrání u suchého skladování trvá déle než u mokrého - zhruba o polovinu déle (až 30let). Proto se začaly čaje skladovat na místech s vysokou vlhkostí. Avšak tato metoda nese výrazné riziko - náchylnost čaje k plísni. V posledních letech se opět hledí na kvalitu čajů a tak dnes můžeme čaje ze suchého skladování opět zakoupit (cca od roku 1992).

Wet Storage - mokré skladování
Mokré skladování je známé stovky let. Záznam prvního skladování dokazují čaje uložené v jeskyních. Dnešní moderní proces mokrého skladování je plně řízen a kontrolován. Každý obchodník má svá vlastní kritéria a postupy při mokrém skladování. Čas od času na některém kusy vznikne plíseň - pak jde o znehodnocený čaj. Plíseň často naznačuje špatný výrobní proces, nízkou kvalitu čaje, snahu o rychlé (nedokonalé) zrání. Rozdíl oproti suchému skladování je patrný v chuti i barvě. List bývá tmavší (ovšem ne tak, jako shu Pu-erh) a chuť.

Skladování v ČR
Skladování v našich podmínkách je odlišné - podnebí v Číně zde napodobit nelze. Přesto však čaje skladované v Evropě bývají označovány jako jedny z nejlepších. Ideální bývá vlhkost od 60% do 75%. Pokud není v místnosti dostatečná vlhkost, stačí položit mokrý hadr přes topení a rázem se vlhkost zvýší.

Další články:

Darjeeling Tea z jaké země pochází a jaké máme druhy.

Účinky čaje jsou mnohostranné.

Japonské čajové domky pro čajový obřad.

Pu erh z malých vesnic s rodinnou recepturou bývá ten nejzajímavější ve své kategorii.

Množství kávy na den, kolik jí vypít.

Jak dlouho vydrží čaj čerstvý, různé druhy různou dobu.

Čaj

Čaj je nápoj umikátní lahodné chuti a vůně.