Čaj

Produkce čaje v Japonsku

Japonsko patří mezi nejseverněji položené producenty čaje, který se zde pěstuje zejména na ostrovech Honshu (v jeho jižní polovině), Shikoku a Kyushu, kde jsou pro růst keřů téměř ideální klimatické podmínky. Zimy sice bývají poměrně chladné, sníh je však v čajových oblastech spíše vzácností. Během roku přichází dvě období dešťů, první brzy zjara, druhé pak v sezóně monzunů v červnu. Také teploty a doba slunečního svitu jsou zcela dostatečné, v oblastech s teplejším podnebím, kde by příliš silný sluneční žár mohl znehodnotit mladé a křehké lístky se na plantážích obvykle setkáváme se systémem elektrických ventilátorů, který případné výkyvy teplot dokáže vyrovnat. Nejkvalitnější čaje (Gyokuro, Tencha a nejvyšší třídy Sencha) se produkují v horských a vysokohorských oblastech s chladnějším podnebím a kratší dobou slunečního svitu, v níže položených oblastech se pak produkují spíše čaje běžnější. Sklízí se čtyřikrát ročně, nejvyšší třídy čaje ručně, většinou je však sklizeň mechanizovaná.

První sklizeň (Ichibancha) začíná tradičně v polovině dubna, trvá přibližně tři týdny a z této jarní sklizně je produkován vysoce kvalitní Sencha označovaný jako Shincha (nový čaj), který je milovníky japonského čaje očekáván a ceněn stejně, jako první sklizně darjeelingské milovníky čaje indického.

Druhá sklizeň (Nibancha) začíná obvykle ve druhém týdnu měsíce června a trvá 14 dní. Protože lístky v tomto období dorůstají o něco rychleji než brzy zjara, bývá čaj produkovaný z této sklizně považován za kvalitní, jen vzácně však prvotřídní. Jeho výhodou oproti Shincha je však výrazně vyšší trvanlivost.

Třetí sklizeň (Sanbancha nebo také letní čaj) probíhá na přelomu července a srpna. Sklízí se velké a v teplém a vlhkém prostředí rychle dorůstající lístky spíše nižší kvality, které mnozí slavní producenti ani nezpracovávají a používají jich jako mulč. Obvyklejší však je zpracovat tuto sklizeň jako čaj Bancha.

Čtvrtá sklizeň (Yonbancha nebo také podzimní čaj) probíhá na přelomu září a října a sklízené lístky jakož i jejich využití jsou shodné se sklizní třetí.

Produkuje se téměř výhradně zelený čaj, nejvýznamnějšími pěstitelskými oblastmi jsou prefektury Shizuoka, Fukuoka, Mie a Kyoto.

Další články:

Nilgiri pochází z jihozápadních horských hřebenů v jižní Indii.

Zelený čaj Matcha obsahuje antioxidanty prospěšné zdraví.

Příprava čaje pu-erh je odlišná druh od druhu.

Káva by se neměla pít nalačno, povzbuzuje trávení produkcí žaludečních šťáv.

Mletí kávy předchází vlastní přípravě.

Značení kávy podle země původu, kde byla káva vypěstována.

Tmavý čaj (Hei Cha) označujeme souhrnně všechny tmavé čaje pocházející z Číny.

Země produkující kávu ve světě.

Čaj

Čaj je nápoj umikátní lahodné chuti a vůně.