Čaj

Zpracování čaje

Způsoby zpracování čaje se ve všech zemích jeho sběru od sebe liší. Podstata zpracování však zůstává stejná : přesná strojová práce nebo, pokud se jedná o čaje vyšších tříd – ruční sušení, pražení a svinování.

Sklizeň
Pouť čajového lístku do hrníčku začíná sklizní. Sklízejí se pouze dva horní listy a listový pupen, protože jsou měkké, nejsilněji voní a mohou být různě tvarovány. Tento přesný ruční sběr vyžaduje vzručnost a soustředění a sběrači při něm musejí snášet horko, vyšší nadmořskou výšku a dlouhé hodiny práce. Sběr čajových lístků je většinou ženská práce – byť velice namáhavá.Každý sběrač musí nést na zádech objemný koš, chránit si hlavu před sálajícím sluncem, zapojit svou vytrvalost a hbitost, neboť je třeba trhat z každého keře pouze některé listy. Sběr se provádí až čtyřikrát ročně podle polohy dané oblasti.

Zavadnutí, pražení a napařování
Po sklizni se musí čajové lístky usušit. Horkem se ničí přírodní enzymy, které čajové listy obsahují. Tyto složené bílkoviny se nacházejí v rostlinných buňkách a slouží jako katalyzátor chemických reakcí, ke kterým v rostlinách dochází působením horka nebo chladu. Horko brání oxidaci polyfenolů, antioxidantů, které zabraňují chorobám, ale neničí flavonoly, které propůjčují čaji jeho jedinečnou osvěžující chuť. Zavadnutí je proces, při němž se čajové listy rozporostřou na bambusové lísky nebo slaměné rohože a vystaví se působení slunce nebo teplého vzduchu. Zároveň se pravidelně obrací, aby se rovnoměrně prosušily.Při pražení se ustálí vůně a chuť čajových listů a listy při něm mohou mírně změnit barvu. Cínské zelené čaje mají tlumenější odstín než japonské a mohou být šedozelené, zelenobílé a taky měkce žlutozelené. Napařováním je bráněno oxidaci a listy se při něm stávají poddajnějšími, takže je lze posléze lépe tvarovat. Je to typicky japonská metoda, při níž se používají lísky či síta zavěšená nad vodou.

Tvarování
Ve většině zemí se tvaování neboli svinování listů provádí pomocí strojů. Většina čínských zelených čajů vyšších tříd se však tvaruje ručně – lístky se kadeří, stáčejí či rolují do tvaru kuliček nebo zašpičatělých ” jehliček “. Svinováním se kromě pitažlivějšího vzhledu dosáhne hlavně toho, že listy uvolňují své přirozené substance a vůni do vody pomaleji.K vytvarování listů je třeba skutečného mistrovství a hbitých rukou. Po tvarování se čaje třídí podle velikosti a odkládají se stranou, dále k vážení a balení. Díky ručnímu zpracování vznikají ( zejména v Číně ) prvotřídní zelené čaje s nádherně tvarovanými lístky.V Japonsku se čajové listy svinují ručně nebo strojově a suší se jen do určité míry, aby snesly tlak při strojovém svinování. Při svinování listy dosychají. Pak se čistí, aby se odstranily nečistoty, řapíky a polámané listy. Nakonec se obvykle ručně ručně přebírají a třídí podle velikosti.

Provoňování čajů
Během procesu sušení se někdy k čajovým lístkům přidávají květy vonných rostlin, aby nasytily čaj svou vůní. V Číně je jednou z nejoblíbenějších rostlin používaných k provoňování noční jasmín. Každý večer se u těch nejkvalitnějších čajů na lístky zeleného čaje rozloží květy jasmínu, ponechají se tak přes noc a ráno se posbírají, a to se opakuje až jedenáct nocí po sobě. Lístky čaje tak dostanou znamenitou chuť a jemně lahodnou vůni.V Číně se k provoňování černých čajů používá osmanthus, sakurové věty nebo jemně vonící květy růže. Někdy se čaje dochucují vonnými plody liči.

Další články:

Dračí studna od Západního jezera má kladný vliv na zdraví.

Japonský čajový obřad čanoju, hostitel má jako obvykle za pasem zastrčenou hedvábnou utěrku fukusa.

Rostlina čajovník roste v paletě variet.

Bostonské pití čaje bylo předehrou americké revoluce.

Žlutý čaj je čínská specialita.

Chemické složení čaje, jaké organické složky obsahuje.

Čaj

Čaj je nápoj umikátní lahodné chuti a vůně.