Čaj

Čaj přichází do Evropy

Když se čaj dostal konečně do Evropy, byla Alžběta I. mladá dáma a Rembrandtovi bylo nějakých šest let... Přes velké úspěchy holandského námořnictva v Pacifiku, byl čaj oblíbeným pouze mezi bohatými lidmi v tehdejším holandském hlavním městě, Haagu. To bylo dáno hlavně jeho cenou (v přepočtu dnešních 100 dolarů za libru čaje). Cena z něj okamžitě udělala lék, který se užíval jen v případě potřeby nebo jako součást kratochvíle zbohatlíků. Avšak dovoz čaje sílil a s tím klesala i jeho cena. Z lékáren se proto přesunul poměrně rychle do obchodů s jídlem a pití čaje slazeného cukrem se stalo běžným. Už v roce 1675 byl čaj k dostání prakticky běžně po celém Holandsku.

S rozmachem pití čaje se objevilo o mnoho různých filozofů a lékařů, kteří s velkým zápalem a nasazením vychvalovali jeho (někdy až neuvěřitelné) léčebné účinky nebo naopak krutě odsuzovali vše špatné, za co čaj ani nemohl. Tyto vášnivé diskuze o čaji trvaly nejméně dalších dvacet let poté co první loď s nákladem čaje přistála u holandských břehů v polovině 30. let 17. století. Po následujících 50 let byly Holandsko a Francie určujícími zeměmi v rozvíjející se evropské čajové kultuře.

Protože Evropa vždy ráda napodobovala orientální zvyklosti a kulturu, stal se i čaj brzo součástí každodenního života. Sociální kritik Marie de Rabutin-Chantal, Markýz de Seven byl první, kdo zmínil (v roce 1680) přidávání mléka do čaje. V téže době se v Holandsku objevily první restaurace specializované na podávání několika druhů čaje (tehdy maximálně pěti). Už tehdy však nabízely podávání čaje v originálních porcelánových servisech přivezených spolu s čajem, včetně ohříváčků vody. Tehdejší Holanďan si tedy mohl připravit čaj sám pro sebe nebo pro své přátele doma nebo v některé z čajových zahrad. Ve Francii obliba čaje, jako módního nápoje, vydržela pouhých padesát let, aby byla vystřídána sílící oblibou dobrého vína, horké čokolády a různých druhů kávy (kakao tehdy nebylo v Evropě známo ještě příliš dlouho a tak spolu s kávou zaznamenalo stejný módní rozmach jako o pár let později čaj).

Další články:

Dračí studna od Západního jezera má pozitivní vliv na lidské zdraví.

Qimen Hongcha vyniká kvalitou.

Káva přichází do Ameriky kde se začal pěstovat především v Brazílii.

Šen-nung objevuje čaj při meditaci pod keřem.

Zelený čaj Matcha obsahuje antioxidanty, které mají příznivý vliv na tělo.

Kávu si při dietě můžete dopřát, obsahuje minimální množství energie.

Čaj

Čaj je nápoj umikátní lahodné chuti a vůně.