Čaj

Oblast Darjeeling

Darjeeling je proslavená horská až vysokohorská oblast na severu Indie se zhruba stovkou čajových zahrad, z nichž se většina nachází v jedné z těchto sedmi největších čajových oblastí - East Walley of Darjeeling, West Walley of Darjeeling, Kurseong North Walley, Kurseong South Walley, Mirik, Rungbong a Teesta. Nadmořská výška jednotlivých zahrad kolísá mezi 400 a 2.500 metry nad mořem, přičemž nejvíce ceněnými čaji jsou zde čaje vysokohorské. Klimatické i půdní podmínky jsou v této oblasti velice příznivé pro produkci vysoce kvalitních čajů, vzhledem k drsnému vysokohorskému podnebí dorůstají lístky dostatečně dlouho, čímž je zaručen optimální podíl chemických látek důležitých pro chuť a aroma čaje, ale také pro jeho zdravotní prospěšnost. Sklízí se výhradně ručně, obvykle jen čtyřikrát do roka. Vzhledem k rozdílným klimatickým podmínkám, při nichž lístky pro jednotlivé sklizně dorůstaly, má čaj z každé sklizně svůj jedinečný a nezaměnitelný charakter.

První sklizeň (first flush), v literatuře častěji uváděná jako Easter Flush, probíhá v březnu a dubnu, kdy po dlouhém období vegetačního klidu raší první, velmi jemné a křehké lístky. Z této sklizně se produkují velice ceněné, vysoce kvalitní čaje, často s velkým podílem zelených lístků a tipsů, poskytující svěží a jasný nálev velmi živého chuťového charakteru.

Druhá sklizeň (second flush), v literatuře nejčastěji označovaná jako Spring Flush, probíhá od května do června a poskytuje taktéž velmi ceněné, vysoce kvalitní čaje, které se od sklizně jarní liší obvykle vyšším podílem tmavších lístků, hlubší barvou nálevu, ale zejména chuťovým charakterem, který je jakoby usedlejší, typické jsou jemné ovocné tóny a také chuť, která tuto sklizeň učinila ve světě čaje skutečným pojmem, tzv. muscatel.

V době monzunů a těsně po jejím skončení, tj. od konce června do srpna, probíhá sklizeň třetí, jejíž označení v literatuře není zcela jednotné, objevují se dva základní názvy - Monsoon nebo Summer Flush. Čaje z této sklizně dosahují prvotřídních kvalit srovnatelných s předchozími dvěma sklizněmi spíše vzácně, obvykle se používají do darjeelingských směsí.

Na přelomu září a října pak probíhá poslední sklizeň roku, označovaná jako podzimní (autumnal), z níž se produkují spíše standardní čaje určené zejména pro přípravu směsí.

Převážnou většinu produkce darjeelingských čajových zahrad tvoří čaje černé, které však vzhledem ke specifickému způsobu zpracování sklizených lístků rozhodně nelze ztotožnit s černými čaji assámského či cejlonského typu, obvyklou praxí většiny zahrad se již také stala produkce čajů zelených, zpracovávaných japonskou metodou (propařováním). Spíše vzácněji se lze setkat s darjeelingskými čaji polozelenými (nejčastěji tchajwanského typu) a v poslední době některé zahrady experimentují s produkcí vysoce kvalitních čajů bílých.

Další články:

Žlutý čaj je čínská specialita.

Tmavý čaj (Hei Cha) označujeme souhrnně všechny tmavé čaje pocházející z Číny.

Káva by se neměla pít nalačno, povzbuzuje trávení produkcí žaludečních šťáv.

Rooibos se pěstuje na plantážích Jižní Afriky.

Pěstování kávy ve Vietnamu kde se pěstuje robusta.

Plody kávovníku jsou vejcovité.

Espresso přináší přelom v přípravě kávy v roce 1901.

Zelený čaj Matcha obsahuje antioxidanty prospěšné zdraví.

Pěstování čajovníku ze semen nebo z řízků.

Země produkující kávu ve světě.

Čaj

Čaj je nápoj umikátní lahodné chuti a vůně.