Čaj

Stévie rebaudiana (sladká tráva)

Stévie rebaudiana, nazývaná také sladká tráva, je rostlina obsahující sladidlo necukerné povahy 200 až 300x sladší než cukr, v zemích, kde je její použití schváleno, je vhodná pro diabetiky, ale i na redukční diety má nulovou kalorickou hodnotu. Lze ji používat v čerstvém nebo sušeném stavu.

Dle stanov EU, zatím není stevia určena k přímé substituci cukru, ač ve vyspělých zemí (USA, Japonsko apod.) je běžně k tomuto učelu užívána, u nás nesmí být použita jako sladidlo či potravinový doplněk. Lze ji použít jako kosmetikum na výplach úst a pod.

Stévie rebaudiana
Stévie rebaudiana je rostlina obsahující sladidlo necukerné povahy 200 až 300x sladší než cukr.

V zemích, kde je používání stévie tamními právními předpisy schváleno, je zdravou přírodní alternativou za řepný cukr a jiná sladidla. Její výhoda spočívá v tom, že nemá téměř žádné kalorie a proto ji se po ní netloustne. Pro toho, kdo chce pár kil shodit a přitom se nechce vzdát sladkého, je stévie ideálním řešením.

Ze stévie se dají využít lístky nebo nať a to buď čerstvé, sušené, mražené nebo výluhy a tekuté či práškové extrakty. Těmito si můžete osladit kávu nebo čaj a dokonce se dá stévie použít i při pečení přímo do těsta, jelikož, steviosidy jsou stálé i při vysokých teplotách. Čerstvé lístky můžete použít například do ovocných salátů nebo je přímo žvýkat. Stačí pouze jeden lístek na to, aby jste v ústech pocítili její mimořádnou sladkost.

Stevie rebaudiana

Stevie rebaudiana (stévie sladká, stévie cukrová, sladká tráva, medové lístky) je jedním z více než 150 druhů rostlin rodu Stevia, z nichž pouze dva druhy vykazují výraznou sladkost, která stévii zařadila mezi přední přírodní sladidla. Stévie obsahuje steviosid, který je až 300 x sladivější než řepný cukr. Steviosid je uložen v listech a nati. Dalšími účinnými látkami jsou rebaudiosid A, který je ještě 1,5 x sladivější než steviosid a rebaudiosidy B, C, D a E. Potravinové produkty slazené stévií se velmi rychle rozšířili do mnoha zemí až na Evropskou unii, kde použití stévie jako sladidla není dosud povoleno. Stévii je zde k dostání pouze jako produkt pro ústní hygienu. V mnoha zemích se steviosid používá ke slazení potravin, nápojů, v cukrářském a konzervárenském průmyslu (DIA výrobky), při výrobě zubních past a žvýkaček. Více jak 30 let se v Japonsku stevie přidává do chleba, do ovocných šťáv, piva, čokolády, žvýkaček atd. aniž by byl znám nějaký negativní vliv. Slazení stevií není zdravotně závadné a je lékaři v zahraničí doporučováno i pro předškoláky. Dosud nebyl zaznamenán žádný případ alergické reakce.

Přirozeným prostředím stevie je severovýchod Paraquaye. Je hojně rozšířená na kultivovaných plochách a planě rostoucí ji nalezneme zřídka. V Brazílii se nachází v oblasti Pantanal v bažinatém ekosystému. Stevii používají místní obyvatelé již několik století. Je zde vysoce ceněna nejen pro léčivé účinky, ale zejména kvůli své výrazně sladké chuti. Indiánský kmen Guarán z Paraquaye používal sušené lístky stévie ke slazení čaje maté nebo ke slazení tereré a potravin a označovali ji kaá-heé. Bylinu povaří s čajem nebo zamýšleným nápojem, případně ji předem svaří s vodou, čímž získají sladkou tekutinu, kterou lze využít ke slazení.

Do Evropy se rostlina dostala v 16.století, když španělští dobyvatelé zjistili, že domorodé obyvatelstvo používá stévii ke slazení bylinných čajů. Do Japonska byla dovezena až v roce 1971. Paraquyaská vláda semena rostliny před vývozem velmi důrazně chrání. Dnes je stévie pěstována nejvíce v Japonsku, dále v Číně, Koreji, Thajsku, Vietnamu, USA, Brazílii, Paraquay, Uruquay, Střední Americe, Izraeli, Thajsku, Japonsku, Bulharsku, Německu a na Filipínách. A šíří se nejen pro svou sladkost, ale také pro dobrý vliv na zdraví lidí.

Další články:

Tmavý čaj (Hei Cha) označujeme souhrnně všechny tmavé čaje pocházející z Číny.

Sklizeň čaje poprvé začíná přibližně ve čtyřech letech.

Nilgiri pochází z jihozápadních horských hřebenů v jižní Indii.

Jednotlivé etapy při zpracování čaje podle jednotlivých druhů.

Zelený čaj Matcha obsahuje antioxidanty prospěšné zdraví.

Značení kávy podle země původu, kde byla káva vypěstována.

Produkce čaje na Srí Lance což je ostrovní stát ležící v Arabském moři jihovýchodně od Indie.

Plantážní káva byla sklizena v optimální době zrání.

Káva by se neměla pít nalačno, povzbuzuje trávení produkcí žaludečních šťáv.

Příprava čaje pu-erh je odlišná druh od druhu.

Mletí kávy předchází vlastní přípravě.

Čaj

Čaj je nápoj umikátní lahodné chuti a vůně.