Čaj

Vánočka s citronovým aroma

Potřebujeme:

560 g hladké mouky (a ještě trochu na případné podsypání, je-li těsto řídké), 140 g cukru, 1/4 l mléka, 30 g droždí (klidně tak 3/4 kostičky), 2 vejce (jedno na potření), 120 g Hery, hrst rozinek, lžička soli, sekané mandle, špetka muškátového květu, lžička citrónového aroma nebo nastrouhaná citrónová kůra

Jak na přípravu:

Vypracujeme klasické kynuté těsto. Z cukru, droždí a trošky mléka necháme vzejít kvásek (v hrnečku rozetřeme droždí s cukrem do tekuta, přidáme trošku teplého mléka a necháme v teple vzejít, stačí chvilinka, uvidíte jak nabyde). Ten zapracujeme do mouky s 1 vajíčkem, vlažným mlékem, zbytkem cukru a rozpuštěnou Herou. Přidáme citrónové aroma, špetku muškátového květu, sůl a nakonec rozinky. Těsto vymícháváme tak dlouho, aby se nelepilo na stěny a případně dle potřeby ještě přisypáváme mouku, je-li těsto řídké nebo mléko, je-li naopak tuhé. Jakmile bude tuhé při zadělání, byl by pak tuhý i výsledek, takže na to pozor, musí být tak akorát, když pak do těsta píchnete na zkoušku, musí se zase zpět krásně zacelit. Jakmile je těsto propracované, necháme kynout.

Po vykynutí si těsto rozdělíme na 9 stejných částí, potom rozdělíme na 4, 3 a 2 díly. Ze všech vypracujeme dlouhé válečky, které postupně propleteme. Nejprve ze 4, pak 3 a nakonec 2 dílů. Vánočku potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme plátky mandlí. Pečeme zhruba 45 minut, já v mé troubě asi na 150-160°C. Pokud chceme, aby nám vánočka "nesjela", vypomůžeme si špejlemi.

Sladkosti ke kávě

Další recepty a články:

Medové trubičky plníme krémem.

Valentýnský medovník uložíme do chladu.

Vánočka pečená v troubě.

Anglický odpolední čaj zahrnuje způsob servírován.

Tvarohové koláče s olejem z kynutého těsta.

Tiramisu po česku připravíme se silnou kávou.

Muffiny s banány pocákáme zbytkem čokolády.

Plantážní káva je pěstována v ideálních podmínkách pro určitou odrůdu kávovníku.

Množství kávy na den které je prospěšné.

Medovník zkaramelizované Salko necháme odležet do druhého dne.

Tiramisu jednohubky dáme do plat od vajec.

Čaj

Čaj je nápoj umikátní lahodné chuti a vůně.