Čaj

Historie kávy

Káva je nápoj, který se může pochlubit dlouhou a pestrou historií svého šíření do různých koutů světa, rozmanitostí způsobů přípravy, které s sebou přináší pestrost chuti.

Kolébkou kávy se kdysi v dávnověku stala východní Afrika, respektive Etiopie a její provincie Kaffa. Je prokázáno, že již v dávných dobách obyvatelé této oblasti znali a využívali účinky kávových zrn, které žvýkali pro povzbuzení těla a duše.

První doložené historické prameny, které se zmiňují o kávě, jsou pak datovány do doby 900 let př. n. l. a jsou spojeny s celou řadou mýtů a legend.

Ta nejznámější a nejrozšířenější legenda vypráví o habešském pastevci koz, který si povšiml, že se jeho zvířata stávají živějšími a aktivnějšími po konzumaci plodů z zeleného keře plodícího červené plody. Když ho poté zvědavost přiměla k tomu, že i on sám tyto kávové bobule ochutnal, překvapivě na sobě začal rovněž pozorovat povzbuzující účinky. Se svými zkušenostmi se svěřil opatovi z nedalekého kláštera, který však údajně únavu zahánějící účinky rostliny považoval za ďáblovo dílo a zrna vhodil do ohně. Neobyčejné aroma ho však přimělo přece jen z bobulí uvařit odvar. Ten pak začali mniši konzumovat jako povzbuzující nápoj, který jim pomáhal překonávat únavu při dlouhých nočních meditacích.

Další legenda ze 13. století hovoří o jemenském lékaři, který byl vyhnán z Mekky. Na své pouti Arabským poloostrovem si uvařil odvar z kávy a byl překvapen jeho účinkem. Lékař pak začal využívat stimulujících vlastností kávy a nápoj podávat i nemocným.

Káva se začala hojněji pěstovat a šířit až na přelomu 15. a 16. století z oblasti dnešního Jemenu. Rozkvět zažila káva až na počátku 16. století, kdy přivezla vojenská výprava kávu z Egypta do Cařihradu (v roce 1517). Odtud se pak zvyk pití kávy postupně rozšířil i do ostatních evropských zemí. Zřejmě nejúspěšnějšími šiřiteli byli Holanďané, kteří zakládali kávové plantáže v Asii - na ostrově Cejlon, v Indii a na Jávě. Naopak Francouzi přivezli kávu přes Antlantik do Mexika, Brazílie a dále i do Austrálie. V oblastech Jižní Ameriky se pěstování kávy natolik ujalo a rozšířilo, že se tyto země staly světovými kávovými velmocemi.

Další články:

Příprava čaje pu-erh je odlišná druh od druhu.

Camellia Sinensis dosahuje výšky 3-4 metry.

Klasický medovník spojujeme krémem.

Černá kuchyně získala kdysi název od zčernalých stěn kouřem vystupujícím z otevřeného ohniště.

Plantážní káva byla sklizena v optimální době zrání.

Druhy kávy jsou arabica a robusta.

Příprava kvetoucího čaje jehož obliba roste.

Pěstování kávy v Mexiku jejíz historie sahá až do 18. století.

Kyselina chlorogenová je ester kávové a chinové kyseliny.

Železo v těle zvyšuje obranyschopnost.

Historie čaje začala v Číně.

Čaj

Čaj je nápoj umikátní lahodné chuti a vůně.