Čaj

Železo v těle

Až 57 % všeho železa je v hemoglobinu, 7 % ve svalech, 16 % je svázáno s metaloenzymy tkáně, a to především tkáně mozkové. 20 % železa v těle tvoří zásoba v játrech, slezině, kostní dřeni a v ledvinách. Zásobní železo, které pochází zčásti z rozloženého hemoglobinu a zčásti je doplňováno potravou, se ukládá ve formě bílkoviny feritinu. Ze zásob se dostává do plazmy a odtud do kostní dřeně, kde se tvoří hemoglobin. Ovšem pro regeneraci krve nestačí pouze železo, ale je třeba také vitamin C, měď, kobalt, vitaminy skupiny B a kyselina listová.

V lidském těle je 3 až 5 g železa. Denní úbytky močí činí 0,02 až 0,8 mg, menstruačním krvácením 25 až 80 mg. Větší ztráty bývají po krvácení, po operacích apod.

Denní potřebné množství železa u dospělého člověka je asi 12 mg. Při stanovení tohoto množství však nesmíme opomenout skutečnost, že vstřebatelnost železa je omezena zhruba na 10 %. Jeho přisvojování je navíc podmíněno dostatkem vitaminu C, kyseliny listové a mědi.

Nedostatek železa se projevuje např. bledou, nezdravou pokožkou, bolestmi hlavy, iritačními stavy (tj. podrážděností), mdlobami, krátkým rychlým dechem, gastritickými potížemi (zácpa, nadýmání, meteorismus), špatným vyživováním pokožky a vlasů, vypadáváním vlasů, lámavostí nehtů, bolestivými ústními koutky, malátností a únavou. Nedostatečný přísun železa do organismu může být i jednou z příčin anémie – chudokrevnosti, ne však jedinou.

Snižující se obranyschopnost organismu může být také odůvodněna chybějícím železem, protože vznik antitělísek v krvi je nejvíce bržděn právě nedostatkem tohoto kovu, brzdí ho však také nadbytek vápníku a cukru v potravě.

Kvalitní přísun železa v potravě zajišťuje maso a masné výrobky v kombinaci s listovou zeleninou (špenát, salát, kapusta, petrželka atd.) nebo s luštěninami a obilovinami. Konzumace živočišných i rostlinných produktů současně totiž zvyšuje přisvojitelnost železa až třikrát.

Ale např. mléko neobsahuje železo vůbec.

Další články:

Plantážní káva byla sklizena v optimální době zrání.

Příprava čaje pu-erh je odlišná druh od druhu.

Jednotlivé etapy při zpracování čaje podle jednotlivých druhů.

Značení kávy podle země původu, kde byla káva vypěstována.

Chemické složení čaje, jaké látky jsou jeho součástí.

Černý čaj bystří ducha.

Fluor v těle je sice nutný, může však být i nebezpečný.

Stévie rebaudiana (sladká tráva) obsahuje sladidlo necukerné povahy.

Jod v těle je uložen převážně ve štítné žláze.

Síra v těle se váže na aminokyseliny, enzymy a některé vitaminy.

Camellia Sinensis dosahuje výšky 3-4 metry.

Čaj

Čaj je nápoj umikátní lahodné chuti a vůně.