Čaj

Produkce čaje v Číně

Čína, považovaná obecně za domovinu čajovníku a čajové kultury, je jedním z nevýznamnějších pěstitelů a producentů čaje. Čajové zahrady se zde rozprostírají na území o rozloze přesahující 1 000 000 hektarů, ohraničeném 90° a 122° východní délky a 18° a 37° severní šířky, které bývá tradičně děleno do čtyř základních regionů.

Jihozápadní region zahrnuje provincie Yunnan (Jün-nan), Guizhou (Kuj-čchou) a Sichuan (S´-čchuan). Klimatické podmínky zde nejsou vlivem velmi složité topografie tohoto území jednotné, převažuje však vlhké subtropické podnebí, velmi vhodné pro růst čajových lístků. Většina místních plantáží se rozkládá ve vyšších nadmořských výškách.

Region jižní Čína je tvořen provinciemi Guangdong (Kuang-tung), Guangxi (Kunang-si), Fujian (Fu-ťien), Taiwan (Tchajwan) a Hainan (Chaj-nan). S výjimkou nejseverněji položených oblastí regionu jsou zde klimatické i půdní podmínky pro pěstování čajovníku téměř ideální. Průměrná roční teplota se zde pohybuje okolo 20°C, přičemž ani v zimě neklesá pod 7°C, srážkové úhrny kolísají mezi 1.200 a 2.000 milimetry. Sklízí se přes deset měsíců v roce, krátká doba vegetačního klidu keřů trvá jen v nejchladnějších zimních měsících.

Region jižně od řeky Jang-c´ tvoří provincie Zhejiang (Če-ťiang), Hunan (Chu-nan), Jiangxi (Ťiang-si) a jižní oblasti provincií Anhui (An-chuej), Jiangsu (Ťiang-su) a Hubei (Chu-pei). Místní plantáže se rozkládají v horských a částečně také vysokohorských oblastech. Podnebí je zde mírné s průměrnou roční teplotou okolo 16°C, zimy jsou zde však dosti chladné (-8°C). Roční úhrn srážek se pohybuje mezi 1.400 a 1.600 mm, přičemž až 80% srážek spadne na jaře a počátkem léta. Podzim je naopak dobou sucha.

Region severně od řeky Jang-c´ zahrnuje provincie Henan (Che-nan), Shaanxi (Šan-si), Gansu (Kan-su), Shandong (Šan-tung) a severní oblasti provincií Anhui (An-chuej), Jiangsu (Ťiang-su) a Hubei (Chu-pej). Klimatické podmínky zde nejsou pěstování čajovníku zcela příznivé, průměrná roční teplota se sice pohybuje okolo 15°C, zimy jsou však dosti chladné, s teplotami klesajícími pod -10°C, a podnebí je poměrně suché, s celkovým srážkovým úhrnem nepřesahujícím 1.000 mm. Vysoce kvalitní čaj se zde pěstuje jen ve vysokohorských oblastech s příznivým lokálním mikroklimatem.

Jednotlivé oblasti:
Yunnan
Guizhou
Sichuan
Guangxi
Guangdong
Hainan
Fujian
Tchajwan
Zhejiang
Jiangxi
Hunan
Jiangsu
Anhui
Hubei
Shangdong
Henan
Shaanxi
Gansu

Další články:

Zelený čaj Matcha obsahuje antioxidanty prospěšné zdraví.

Příprava čaje pu-erh je odlišná druh od druhu.

Káva by se neměla pít nalačno, povzbuzuje trávení produkcí žaludečních šťáv.

Nilgiri pochází z jihozápadních horských hřebenů v jižní Indii.

Mletí kávy předchází vlastní přípravě.

Tmavý čaj (Hei Cha) označujeme souhrnně všechny tmavé čaje pocházející z Číny.

Země produkující kávu ve světě.

Čaj

Čaj je nápoj umikátní lahodné chuti a vůně.